Dy përkufizime të kondensatorit

Lajme

Dy përkufizime të kondensatorit Shpërndaje

Zakonisht, kondensatori (i njohur më parë si kondensator) mund të tregohet me shkronjën e saj të parë C.

 

Ka dy përkufizime:

1, Capacitor është një komponent elektrik për ruajtjen e energjisë. Kondensatorët përdoren gjerësisht për bllokimin e rrymës së drejtpërdrejtë, duke lejuar që rryma e alternuar të kalojë, bashkoj, anashkalojë, filtron, qarqet e akordimit, transformimin e energjisë dhe kështu me radhë në qarqet elektronike.

2, çdo dy përçuesve të ngushtë elektrikë (përfshirë plumbin) të ndara nga një përçues dielektrikë (izolues) mund të formojnë një kondensator.  

Kondensatorët Kategoria:

 Sipas materialeve, kondensatorëve nën-qeramikë, kondensatorëve elektrolitikë, kondensatorëve poliestër, etj.

 Sipas nivelit të tensionit, kapacitetit nën-të ulët, kondensatorëve të tensionit të lartë (kondensatorë qeramikë të tensionit të lartë, kondensatorë disk qeramik ), Etj
 Nga aplikimet. Kondensatorë nën-elektronikë, kondensatorë ... ...

www.hv-caps.com 

prev:4 Next:

Kategoritë

Lajme

NA KONTAKTONI

Kontakt: Departamenti i Shitjes

Telefon: + 86 13689553728

Tel: + 86-755-61167757

Email: [email mbrojtur]

Shto: 9B2, Ndërtesa TianXiang, Park Cyber ​​Tianan, Futian, Shenzhen, PR C